+420 774 213 557
Kontaktujte nás


ROBOTICKÉ SEKAČKY


Robotické sekačky se v současné době stávají běžnou výbavou moderní zahrady. Není třeba na robotické sekačky pohlížet jako na něco nadstandardního, luxusního a nedostupného.

Cenově jsou srovnatelné se sekacími traktůrky, ale provoz je mnohonásobně levnější. Pracují samostatně, bez přítomnosti člověka. Odpadá starost kam s posekanou trávou, trávník se stane hustší a měkčí.

Systém sečení je založen na základě neustálého sečení velmi malých přírůstků trávy, Tráva je noži sekačky rozsekána na jemno, takže zapadá mezi stébla rostoucí trávy k zemi. Jedná se tedy o mulčování, trávník je tak přirozeně hnojen a odolnější vůči vysychání.

Technická funkce robotické sekačky je na principu pohybu po a mezi obvodovým drátem, kterým je prostor pro sekání vymezen. Tento drát je instalován po obvodu pozemku, buď na povrchu trávníku, kde po 1. měsíci zaroste a pak není patrný, nebo se instaluje pod povrch tak, aby se při případném provzdušňování trávníku vertikutátorem nepoškodil. Četnost a doba provozu sekačky se programuje podle velikosti plochy trávníku s ohledem na potřeby majitele. Sekačka poté seká v nastavený čas a dny.

Pohon je elektrický, napájen bateriemi, které si sekačka jezdí sama dobíjet do své stanice. Má-li baterii slabou, přestane sekat, dojede na okraj trávníku, kde je nainstalovaný obvodový drát, který ji pak dovede až do nabíjecí stanice. Po nabití jede opět sekat.

Hlučnost je minimální takže rušení okolí hlukem je nejmenší ze všech možných způsobů sekání.

Pohyb v terénu je u většiny typů náhodný, po obsekání okrajů (1-2x týdně) nebo jede rovnou sekat plochu. Když dojede k okraji, otočí se a pod určitým úhlem jede zase k dalšímu okraji což se neustále opakuje. Překážky v trávníku, např. záhonky, jsou buď ohraničeny též obvodovým drátem jako ostrůvky nebo jsou-li pevné a vyšší než 20 cm, mohou zůstat neohraničené, sekačka je po jemném doteku rozpozná a změní směr sekání.
Některé typy sekaček zvládnou i nerovný a svažitý terén, je třeba ale zabezpečit, aby na trávníku neležely překážející předměty, zejména ty drobné jako např. hračky dětí, zvířat apod. Menší dolíky, vyhrabané díry od psů, krtince, popadané větve, jablka jsou nežádoucí a mohou způsobit uvíznutí sekačky. Déšť sekačce nevadí, některé mají dešťový senzor a za deště nesekají, aby se tráva na sekačku nelepila a nezůstávaly pak spadané hromádky trávy.
Velikost zahrady, terén a rozmístění překážek v trávníku jsou rozhodujícími faktory pro správný výběr značky a typu sekačky. Odborná instalace a správný výběr typu sekačky zaručí bezstarostně udržovaný pěkný trávník.

Autor: Milan Princl Zdroje: www.princl.cz

Zahradní technika Princl
All rights reserved © 2019